Monday, March 16, 2015

Trick To Solve Questions Type : A reduction/hike in the price enables a person to purchase x kg more/less

This kind of questions are asked every year in both Tier-1 and Tier-2 exam of SSC. Two kind of questions can be asked from this type.

Type -1 :When there will be a reduction of price and the purchases will purchase x kg more for y rupees.

Type-2: When there will be a hike in the price which will force the purchaser to purchase x kg less for y rupees.

Trick to Solve These Kind of Questions
  1. First of all find the Price per Kg
  2. Now find the Reduced/Increased Price using the percentage given in reduction or hike.
  3. You can easily find Original Price using the reduced/increased price per kg
Explanation through Examples
(1) A reduction of 20% in the price of sugar enables a person to purchase 2 kg more for rupees 30. Find the reduced and the Original Price per kg of Sugar?

Sol - Here questions mentions 2kg for rupees 30 ...so 1 kg will cost Rs 15
Reduced Price per Kg = (15 x 20)/100 = Rs 3/kg
Original Price per Kg = (3 x 100 )/80

Note: while finding the Original Price per kg we have used 80% because it's already mentioned that there was a reduction of 20% in the price i.e 100-20=80.

(2) A reduction of 10% in the Price of the rice enables a person to purchase 2 kg more for rupees 18. Find the reduced and the Original price per kg of the rice.

Sol - Here question mentions 2 kg for rupees 18 so ...1 kig will cost Rs 9
Reduced Price per kg = (9 x 10) /100 = Rs 0.9/kg 
Original Price per kg = (0.9 x 100 )/90 = Rs 1/kg

Note: while finding the Original Price per kg we have used 90% because it's already mentioned that there was a reduction of 10% in the price i.e 100-10=80.

(3) A 10% hike in the price of rice forces a person to purchase 2 kg less for rupees 110. Find the increased and the original price per kg of rice.

Sol - Here question mentions 2 kg for rupees 100...so 1 kg will cost Rs 50
Increased Price per kg = (55 x 10)/100 = Rs 5.5 /Kg
Original Price per kg =(5.5 x 100)/ 110 = Rs 5/kg

Note: while finding the Original Price per kg we have used 110% because it's already mentioned that there was a hike of 10% in the price i.e 100 +10=110.

Video Tutorial of this trick>>>Coming Soon

Use the same trick for solving these kind of questions. If you have any question or doubt, feel free to ask.

Get Study Materials in Your E-Mail


0 comments:

Post a Comment

Leave your comment but never use bad words otherwise you will be blocked.